Cikkek

Futballintelligencia és teljesítményelemzés – Könyvajánló és exkluzív hozzáférés

Lapunk szerzője, László Dávid lefordította a lengyel futballelemző, Slawomir Morawski hiánypótló elméleti kötetét magyar nyelvre. Alább egy fordítói ajánlót közlünk a könyvről, amelynek végén az olvasmány máris letölthetővé válik az érdeklődök számára!

Az utánpótlásképzés trendjei

Új sorozatunkban arra vállalkozunk, hogy megvizsgáljuk, illetve elemezzük a játékosképzés folyamatait, hogyan lehet korunk futballjának mércéjével mérve minőségi labdarúgókat képezni. Célunk, hogy párbeszédet indítsunk az olvasók és a szakmai oldalon állók között, ezzel segítve az itthoni labdarúgás kulturális fejlődését, valamint hogy képet kapjunk az akadémiákon folyó munkáról.

Kontroll és önazonosság - Ralf Rangnick első mérkőzése a Manchester United kispadján

Tradíció és megújulás Katalóniában

A Barcelona egy Memphis Depay által értékesített büntetővel 1-0 arányú győzelmet aratott az Espanyol elleni a városi rangadón. Ez volt a „Xavi-éra” első mérkőzése azután, hogy a klubikont kinevezték a katalán csapat élére. Megkockáztathatjuk, hogy az idei év egyik, ha nem a legjobban várt mérkőzése volt ez, hiszen Xavi egy személyben testesíti meg azt amire most legjobban szükség van a Camp Nouban: visszatérés a cruyff-i alapokhoz, amelyek az évtized végére elhalványultak, valamint a pénzügyi kényszerpályán mozgó klub megújítása a La Masián nevelkedett játékosok beépítésével.

Egy világklasszis akadémia: az Ajax Amszterdam

A Scandinavian Journal of Sport and Exercise Psychologyban megjelent tanulmány fordítását közöljük a világ leghíresebb akadémiájáról. A tanulmány Carsten Hvid Larsen, Louise Kamuk Storm, Stig Arve Saether, Nicklas Pyrdol és Kristoffer Henriksen éleslátó, lelkiismeretes, hiteles kutatómunkájának eredménye, mely azt hivatott bemutatni, hogyan működik a professzionális futballképzés leghíresebb és legjobb műhelye, az amszterdami Ajaxé.

Thomas Tuchel Mainzban: Ezek a gyakorlatok nem kezdőknek valók!

Egy hamarosan megjelenő könyvből részleteiben megismerhetjük azt a munkát, amelyet Thomas Tuchel az első vezetőedzői megbízatása alatt végzett. Tuchel tíz évig dolgozott a német utánpótlás rendszerben, először mint asszisztensedző a VfB Stuttgartnál tanult Hans-Martin Kleitsch mellett, akit a német futball egyik tudósaként tartottak számon. Később vezetőedzőként szerzett tapasztalatokat különböző korosztályokat irányítva.

Kommunikáció az utánpótlásképzésben

Sorozatunkban arra vállalkozunk, hogy megvizsgáljuk, illetve elemezzük a játékosképzés folyamatait, hogyan lehet korunk futballjának mércéjével mérve minőségi labdarúgókat képezni. Célunk, hogy párbeszédet indítsunk az olvasók és a szakmai oldalon állók között, ezzel segítve az itthoni labdarúgás kulturális fejlődését, valamint hogy képet kapjunk az akadémiákon folyó munkáról.

Van rendszer az őrületben – a Murderball

A Murderball egy mérkőzésjáték, amelyet Marcelo Bielsa csapatai 11 a 11 ellen játszanak, általában szerdánként. A gyakorlat minden elemében egy mérkőzésre emlékeztet, azonban a fő különbség az, hogy abban a pillanatban, amikor a labda elhagyja a játékteret, az egyik edző bedob egy másikat, hogy a játék folyamatosságát és intenzitását fenntartsa. A másik nagy különbség a gyakorlat során, hogy az edzők az oldalvonalak mellett állva követelik meg a szükséges erőfeszítést a játékosoktól. Ezek a játékok 5 perctől 20 percig tarthatnak – egy ismétléssel, de akár öttel is, attól függően, hogy az argentin edző éppen mit tart szükségesnek.

Jadon Sancho játékosprofilja és hatása a Manchester Unitedre

Jadon Sancho a Manchester Cityből 2017 nyarán igazolt Dortmundba, miután Pep Guardiola egyértelműen jelezte, hogy nem számol vele az első csapatban. Az évek során a fiatal angol szélső a Dortmund egyik legnagyobb értékévé és a Bundesliga egyik legveszélyesebb támadójátékosává vált.

Készségszerzés az utánpótlásképzésben

Sorozatunkban arra vállalkozunk, hogy megvizsgáljuk, illetve elemezzük a játékosképzés folyamatait, hogyan lehet korunk futballjának mércéjével mérve minőségi labdarúgókat képezni. Célunk, hogy párbeszédet indítsunk az olvasók és a szakmai oldalon állók között, ezzel segítve az itthoni labdarúgás kulturális fejlődését, valamint hogy képet kapjunk az akadémiákon folyó munkáról.

Mit tanulhatunk Bielsától (VI. rész) – A Leeds United védekezésének alapelvei és miértjei

Sorozatunkban a futballvilág egyik legnagyobb hatású edzőjét és gondolkodóját vesszük górcső alá, valamint igyekszünk megfejteni, mi is az ő titka, mi Marcelo Bielsa és a Leeds United esszenciája? A 2020–21-es szezon során arra törekszünk majd, hogy egy havonta frissülő cikksorozat keretein belül megvizsgáljuk és értelmezzük az argentin géniusz csapatának stílusát. Feltárjuk, milyen komplex együttműködések jellemzőek, vagy milyen szervező alapelveket ismerhetünk fel a játékszituációk során.

Szalai Attila, a török liga egyik legjobbja – játékoselemzés

A 23 éves magyar válogatott védő januárban a ciprusi Apollon Limasszoltól került a török Fenerbahcéhez, ahol gyorsan a csapat alapemberévé vált. A bajnokságban tíz mérkőzésen, illetve a Török Kupában is pályára lépett már, és első gólját is megszerezte az isztambuli klub színeiben. Erol Bulut, a csapat edzője általában a 4-2-3-1-es formációt favorizálja, ebben nagy szerep hárul a magyar védőre mind labdakihozatalokban, mind a védekező feladatokban.