Cikkek

Álmodtak egy világot maguknak, labdát keresnek hozzá – jegyzet négy 2024-es Eb-résztvevő válogatottról

Nem először tartják acélívek a szlovén álmokat – Benjamin Sesko vagy Matjaz Kek adhat magabiztosságot? A szemünk láttára eshet szét egy rejtett aranygeneráció, mely Svájcnak adatott meg? Dánia az előző Európa-bajnokságon még pezsgőtabletta volt, azóta aludttej lett? Ahaélményre lenne szükség, hogy kiderüljön, Roberto Martínez mégis mennyire nívós edző?

Kislány, nagy újság! – interjú László Ágival, a Kislány, nagy foci szerkesztőjével

Az előző, 2023-as évet búcsúztatjuk, az új, 2024-es esztendőt pedig megnyitjuk László Ágival, a Kislány, nagy foci alapítójával, aki egyetlen személyként is megannyi sportmédiummal képes felvenni a versenyt. Mi köze a Flippermúzeumnak a focihoz? Ki az a sportoló, aki tavaly három világbajnokságon szerepelt? Melyik csapat lehet esélyesebb a Liverpoolnál is az Európa-liga megnyerésére? Mi érdemelne filmvásznat és mi volt kínos? Visszakaptunk az olasz futballtól valamit a régmúlt cselekedeteiért? A tavalyi év egyik (újra) felfedezettje már Maradonának is főzött kávét a 20. században? Olvasni nem kell félnetek, jó lesz, olyankor az ember „pontosan a megfelelő helyen van a megfelelő időben”. Épp úgy, mint egy sporteseményen.

Egy régi-új remény – Holdampf Gergő és a DVTK

Egy korszak nem túl jelentős tehetségei közé tartozott. Abból a kalapból végül majdnem kizárólag ő az egyetlen játékos mára, aki, noha rögös úton, de végül eljutott odáig, hogy a hazai élvonal legjobb (nem csupán magyar) játékosai között legyen említhető a neve. A Diósgyőri VTK csapatkapitánya, Holdampf Gergő a mélységi építkezések és a támadásból védekezésbe való átmenetek, valamint a rest defence (biztosítás) csendes, de annál dolgosabb felelőse – elengedhetetlen annak a csapatnak a játékából, amely jelenleg számos mutató szerint a Ferencvárosi TC mögött áll minőségben közvetlenül. És ne feledjük, egy frissen feljutott csapatról beszélünk.

Vizes szurkolók, izzadt játékosok, lüktető Vadnyugat-véna az 1990-es években – felkészül a World Series a Chase Field spektákulumára!

Lesz, aki pezsgőfürdőből nézi majd élőben az MLB döntőjét. Volt, aki majdnem a vérét adta, hogy ebben a stadionban egyáltalán egyszer majd mérkőzés is lehessen.

Apja lett annak, ami őt nevelte – a Terim-sorozatról és Terimről

Sok edző tud jól motiválni a legjobbkor, de kevés képes arra, hogy megnyugtassa játékosait a legnehezebb pillanatokban. Fatih Terim azon kevesek közé tartozik, akik mindkettőt jól alkalmazzák. A világszerte ismert török tréner munkásságáról készült négyrészes, netflixes minisorozat (rendezők: Burak Aksoy, Altug Gultan, Cristiana Pecci) pedig többek között erről is képet ad. Van olyan epizód ráadásul, amely olyan, mint a Galatasaray feltámadásai abban a szezonban, amelynek végén UEFA-kupa-győzelmet ünnepelhettek: rosszul indul, de nagyon jól zárul.

Dárdai harmadik berlini küldetése tényleg a legnehezebb lesz?

Igen. És nem. Talán valami más a nehezebb ebben az egész témában, ami kevésbé tartozik a Hertha BSC jelenlegi dilemmáihoz, de kérdés, azt tudatosítva vajon kialakulhat-e az a helyzet, hogy ne csak a Hertháért tudjon Dárdai felelősséget vállalni, hanem a Hertha is Dárdaiért.

Trump ellensége és egyben eszköze

Tudása alapján elvileg nagyjából bármelyik NFL-csapatban játszhatna csereirányítóként, néhány helyen valószínűleg kezdőként is, mégsem kér már belőle senki a ligában. Amerika egyik fele szégyenfoltként, másik része nemzeti példaképként tekint rá. Colin Kaepernick a privát és sportéletében is szebb bánásmódra vágyik – sajnos elmondható, hogy a róla készült sorozat is sikerülhetett volna méltóbbra. Furcsa ezt állítani, mert ő volt az egyik kreátor, és ahogy elfuserálta a szériát, napjainkra ugyanúgy fordította visszájára a korábban esetlegesen szimpatikus oldalát is.

Részünkké váltak, mégis alig tudunk róluk valamit – Dél-Korea

A reggeli frissesség országának labdarúgó-élete a régmúltban is izgalmas volt, a jelenünkben is pezseg, és ragyogó jövő elé tekint, de még a teljes ázsiai kontinens futballját is felturbóznák. Talán nem véletlen, a Korea szó is magas ragyogást jelent, az egykori Korjo-dinasztia (918-1392) nevéből származik a kifejezés és tartalma (a reggeli frissesség szintén dinasztia-névből, a Korjót követő Csoszonból [1392-1910] származtatható, bár a szókapcsolat második tagját megannyi filológiai vita veszi körbe). A koreai kultúra régóta népszerűségnek örvend, ám futballválogatottjuk – a 2002-es, részben hazai rendezésű világbajnokság után – a napokban kapott csak igazán nagy figyelmet.

Cristiano Ronaldo és Lionel Messi – elvették a gyermekkorunkat, és még átlagosak is

Még simán megvalósulhat sokak álomdöntője jelen állás szerint a katari világbajnokságon 2022-ben. De vajon kell nekünk a két sztár dörgölőzése? Nekik egyébként szükségük lenne rá? Világbajnokságon utoljára látjuk őket együtt, de azon kívül még bőven lehet szerencsénk hozzájuk.

Az év egyik legjobbja visszavisz a jövőbe – Győzelmi sorozat: A Lakers dinasztia felemelkedése

Nagyjából példátlan, hogy egy alapvetően sporttematikájú sorozat vagy film az év egyik legjobb produkciójának legyen titulálható, de az HBO szériája, a Győzelmi sorozat: A Lakers dinasztia felemelkedése teljesen meggyőzte a kívülálló véleményezőket is arról, hogy 2022 legjobb sorozatai között emlegethetjük. Miért is olyan vonzó ez a bokáig viszkiben tocsogó történet?

A Fradi hozta a papírformát, a Fehérvár nem, így lett szép – de rendben van minden?

A Ferencvárosi TC 4–0-ra győzött hazai pályán a Shamrock Rovers elleni Európa-liga play-off párharc első mérkőzésén, a MOL Fehérvár FC pedig 2–1-re nyert idegenben az 1. FC Köln ellen a Konferencia-liga főtáblájáért zajló küzdelem szintén első felvonásán. A piros-kékek egyébként a tavalyi Bundesliga-szezon egyik legszimpatikusabb csapatát gyűrték le, a Fradi pedig egy ezen a szinten roppant gyenge, ám legalább szervezett alakulatot az írek személyében. Alább a zöld-fehérek és a Fehérvár teljesítménye is kap némi kontúrt.

Charles Darwin is kéne a Liverpoolnak

A szélsővédők paradoxonok voltak, az ötletek meg sem születtek.