Cikkek

Nagyszerű mérkőzés, Tottenham-fölény, mégis Newcastle-győzelem

A Premier League harmadik fordulójában három rangadót is rendeztek. Vasárnap kora délután rendkívül érdekes taktikai csatát hozott a forduló előtt egyaránt négy-négy ponttal álló Newcastle United és a Tottenham Hotspur összecsapása. A második félidőben uralta a mérkőzést a Spurs, de egy gyors akció elegendő volt a hazaiak számára a 2–1-es győzelem kiharcolásához.

De Rossi lehet a fék a római gyorsvonaton

Az AS Románál teljes irányváltás történt a nyáron. Letértek az eddigi, sehova nem vezető útról és immár egy valóban profi klub módjára igazolnak játékosokat. Ennek a kulcsa az új sportigazgató, az OGC Nice-től elcsábított Florent Ghisolfi. Az edzői székben azonban nem történt változás, maradt a játékosként klublegendává váló Daniele De Rossi, ám ez elsősorban érzelmi alapú döntés volt, azt pedig tudjuk, hogy az élsportban ez általában nem vezet jóra…

Az Arsenal dominálta a mérkőzést, de bőven voltak momentumai az Aston Villának is

Az előző idényben mindkét alkalommal legyőzte az Aston Villa az Arsenalt a Premier League-ben, a második vereség pedig azt jelentette, hogy vesztett pontokat tekintve átvette a vezetést a bajnokságban a Manchester City, amely meg is őrizte azt az előnyét és bajnok lett. Ezúttal az Arsenal nem hagyott pontokat a Villa Parkban, 2–0-ra nyertek a londoniak. A következőkben bemutatjuk, milyen taktikai elképzelésekkel állt a mérkőzéshez az Arsenal jelenlegi és korábbi edzője – ezúttal egymás ellen.

A mester egy lépéssel a tanítvány előtt járt…

A Premier League első fordulójának rangadóján a címvédő Manchester City a nyáron ismét részben újjáalakuló Chelsea-hez látogatott. A mérkőzés pikantériáját az adta, hogy a londoniak új vezetőedzője, Enzo Maresca a 2022-2023-as idényben Josep Guardiola segítője volt a Citynél. Játékban egyenrangú partnere volt a Chelsea a Citynek, és a játékfelfogásuk is hasonló volt, de a kapu előtt a vendégek voltak sokkal határozottabbak.

Világos stratégiával, de vitatható lépésekkel vág neki a szezonnak a Juventus

Új szelek fújnak Torinóban. Massimiliano Allegri helyére Thiago Motta érkezett a Juventus vezetőedzői posztjára és a keret is jelentősen átalakult a nyár folyamán. Számos magas fizetéssel bíró játékostól, valamint azoktól a fiataloktól is búcsút vettek, akik az előző idényben kölcsönben – sokszor kiválóan – szerepeltek. Az elsődleges cél a középpályás sor megerősítése volt, és ha Teun Koopmeinerst is sikerül megszerezni, akkor elmondható, hogy ezt sikeresen megoldották.

Mi volt az játékstílus, ami miatt a Chelsea az élvonalbeli tapasztalat nélküli Enzo Marescát nevezte ki vezetőedzőnek?

Az előző szezon végére összeállt a Chelsea játéka Mauricio Pochettino irányítása alatt, az argentin szakembernek – mindössze egy év után – mégis távoznia kellett a klubtól. A tulajdonosok választása pedig Enzo Marescára esett, aki Pep Guardiola segítője volt a 2022-2023-as idényben a Manchester Citynél, amikor triplázott az együttes. Az előző idényben a Leicester Cityt vezetőedzőként segítette első helyhez a Championshipben. Ezúttal megvizsgáljuk azt, hogy milyen taktikai alapelveket használ az olasz szakvezető, mit várhatunk tőle a kékek kispadján.

A Manchester Unitedé volt a Premier League egyik leggyengébb védelme, a nyári változások okozhatnak-e előrelépést?

Az előző Premier League idényt a nyolcadik helyen zárta a Manchester United, ami ahhoz képest, hogy a legnagyobb bérkerettel rendelkezik a ligában, óriási csalódás. Ha azonban a haladó statisztikai mutatókat figyelembe vesszük, akkor azt mondhatjuk, hogy számos mutató szerint a kiesőzónában voltak. Az új kisebbségi tulajdonos érkezésével több, a háttérben dolgozó szakmai vezető érkezett az elmúlt fél évben, és Erik ten Hag segítőit is lecserélték, de éppen a holland szakvezető maradt, ami döbbenetes egy ilyen szezon után. Gyakorlatilag mindenki kicserélődött, csak éppen az maradt a helyén, akit az elsődleges felelősség illet a káoszos futballért, amelyet láthattunk.

Vajon visszavesz-e a saját stílusából az Ipswich, hogy megállja a helyét a Premier League-ben?

Tündérmese íródik Ipswichben. A helyi Town a 2022-2023-as szezonban második lett a harmadosztályban, így feljutott a Championshipbe, ahol rögtön az első szezonjában szintén második lett, így az előttünk álló szezonban már a Premier League-ben szerepelhet! A csapat a második ligában is alacsony költségvetésűnek számított, ám Kieran McKenna irányításával a pályán sikerrel vette az akadályokat. Bemutatjuk, hogy ezt milyen taktikai húzásokkal, elemekkel érték el, mivel tudtak borsot törni az ellenfelek orra alá, illetve megvizsgáljuk azt is, hogy ez a Premier League-ben is jelenthet-e megoldást számukra?

Ki az igazán jó védekező játékos (a Premier League-ben) és ezt miként mérhetjük?

A labdarúgásban az elmúlt időszakban egyre több olyan mutatót vezetnek be az ezzel foglalkozó adatelemzők, modellezők, matematikusok, amelyekkel a játékosok és csapatok teljesítménye az eddigieknél is jobban és pontosabban mérhető. A védekezést azonban lényegesen nehezebb mérni, mint a támadások hatékonyságát. Ennek a problémának egyfajta orvoslására fejlesztette ki és osztotta ezt meg az X-en Ben Griffis adatelemző a Defensive Action Value (DAV) modellt, magyarán egy végrehajtott védekező mozdulat értékét. Cikkünkben ezt a modellt mutatjuk be a Premier League 2023-2024-es kiírásán keresztül.

Miért a védekező játék dominált az idei Európa-bajnokságon?

A 2024-es Európa-bajnokság csupán 2,22-es gólátlagot hozott, ami a védekezés sikerét is jelenti. E mutató mögött több összetevő is áll, melyeket cikkünkben részletesen kifejtünk. Megvizsgáljuk, milyen rendszerben védekezett a csapatok többsége, mely együttesek tértek el az átlagtól, vagy vállaltak az átlagosnál nagyobb kockázatot.

Mi volt az oka a középcsatárok látszólagos gyenge teljesítményének az Eb-n?

A 2024-es Európa-bajnokság nem a középcsatárokról szólt. Ha pedig mégis a figyelem középpontjába kerültek, akkor általában a kihagyott helyzetek miatt. Elemzésekben pedig ha dicsértünk is közülük néhányukat, akkor azt emeltük ki, hogy az összejátékba milyen jól szálltak be, hogyan készítették le a társaknak a labdát, vagy csináltak helyet a beinduló játékosoknak. Ezúttal az Eb-n domináns válogatottak csatárainak teljesítményét vizsgáljuk.

Mik voltak az Eb taktikai trendjei támadójátékban?

Egyértelművé vált az elmúlt évtizedben, hogy a labdarúgás klubszinten a válogatottfutball előtt jár. A legjobb edzőket az egyesületek foglalkoztatják, itt a legtöbb innováció, és hiába ugyanazok a játékosok jutnak el 80-90 százalékban a különböző versenysorozatok végső szakaszába a válogatott, valamint klubeseményeken is, mégis sokkal magasabb a színvonal például a Bajnokok Ligájában. Cikkünkben a mostani Európa-bajnokság támadásban mutatott taktikai trendjeit vizsgáljuk, továbbá kitérünk arra is, hogy a topkluboknál alkalmazott taktikai újdonságok mennyire jelentek meg az Eb-n.