Cikkek

Ezúttal nem kockáztatott Rossi, mély védekezésre építve szereztünk pontot Hollandia ellen

A magyar válogatott 1–1-es döntetlent ért el az Európa-bajnoki bronzérmes Hollandia ellen a Nemzetek Ligája A divíziójának 3. fordulójában. A hollandok az egész mérkőzés alatt mezőnyfölényben futballoztak, az első félidőben 84%-ban birtokolták a labdát, de igazán nagy helyzetet alig-alig tudtak kialakítani és a végén nekik kellett örülniük a döntetlennek, mert csupán a hajrában, már emberhátrányban játszva egalizáltak. Marco Rossi a németek elleni 0–5-ből okulva teljesen más felfogásban küldte pályára a csapatát. Lássuk, mi volt ez!

Ezúttal nem volt átjáró ház a Manchester United védekezése, de így sem tudták elkerülni történetük legrosszabb PL-rajtját

Ellentétes előjelekkel várhatták a csapatok az Aston Villa–Manchester United összecsapást a Premier League hetedik fordulójában, hiszen míg a birminghamiek hét közben legyőzték a szárnyaló Bayern Münchent a Bajnokok Ligájában, addig a United kudarcot kudarcra halmoz az elmúlt hetekben. Erik ten Hag védekezésben és támadásban is visszatért a szezon eleji és előző idényben látott formulákhoz, ami arra jó volt, hogy ne kapjanak gólt, de többre nem. Unai Emery pedig ahogyan az Arsenal elleni hazai rangadón, úgy most sem vállalt kockázatot.

Ahogy a Barcelona, a Valencia is kényszerűségből nyúlt a fiatalokhoz, és ez járható útnak is tűnik

A Valencia CF labdarúgócsapatának pénzügyi mutatói az új tulajdonos 2014-es érkezése óta aggasztó képet festettek és 2019-től a pályán mutatott teljesítmény is visszaesett. Ezt a negatív spirált a játékosként a klub ikonjává váló Rubén Baraja vezetőedző segítségével sikerült megállítaniuk, az előző évadban elkezdték beépíteni az első csapatba a helyben nevelkedett fiatalokat, akikről kiderült, hogy a LaLiga középszintjét már 19-20 évesen elérik. Ha közelmúlt és a jelen nem is fényes Valenciában, a jövő fényesebbnek mutatkozik.

Az Arsenal ezúttal a PSG-t győzte le a két legnagyobb erőssége bevetésével

A Bajnokok Ligája-alapszakasz 2. fordulójának rangadóját Londonban játszották, ahol az Arsenal a Paris Saint-Germaint fogadta. A fizikai erőfölényére építő Arsenal az első félidőben eldöntötte a találkozót a rendkívül sok fiatal játékost bevető párizsiak ellen. Az „ágyúsok” ezúttal is bizonyították, hogy a két legnagyobb erősségük ebben az idényben a védekezés és a pontrúgások, ezek ellen a franciák is tehetetlenek voltak.

Élre állt a Liverpool a Premier League-ben – de miért utolsó a Wolverhampton?

A Premier League 6. fordulójában a Liverpool a sereghajtó Wolverhampton Wanderers otthonába látogatott. Ezúttal nagyon pontatlanul futballozott Arne Slot csapata, ám a helyzetek számát és minőségét tekintve így is megérdemelte győzött 2–1-re az ismét hibát hibára halmozó hazaiak ellen. Ezúttal elsősorban a Wolves szemszögéből vizsgáljuk meg a mérkőzést, illetve adunk egy képet is a „farkasokról”, akik jelenleg sereghajtók a ligában.

Hiába szorította a kapujához emberelőnyben a City az Arsenalt, a döntetlennek is örülniük kellett a „kékeknek”

A Premier League szuperrangadóján, a legutóbbi két szezon első és második helyezettje találkozott az Etihad stadionban. Akárcsak legutóbb, most is döntetlennel zárult az összecsapás, de ezúttal négy gólt is láthattak a nézők. Pep Guardiola ismét váratlant húzott és a City volt fölényben az első félidőben, ám az Arsenal két gólt szerzett rögzített játékhelyzetek után – ez már a specialitásává vált. Leandro Trossard kiállítása után egykapuzni kezdett a City, de csak a 98. percben sikerült bepréselni egy gólt, így alakult ki a 2–2-es végeredmény. Taktikai szempontból elemezzük ezt az őrült mérkőzést.

A Manchester Cityt sok szempontból követve, mégis az Arsenal útján elindulva közeledne a top 3-hoz a Tottenham

2023 nyarán Ange Postecoglut nevezték ki a Tottenham Hotspur vezetőedzőjének, és rögtön az első transzferidőszakban jó néhány posztra olyan játékost igazolt a klub, akik a stílusuk alapján beleillenek az ausztrál szakember elképzeléseibe, amellett, hogy a legjobb játékosukat, Harry Kane-t eladták a Bayern Münchennek. Ezen a nyáron további két, kulcsfontosságú szerepkört betölteni képes játékost igazoltak összesen 93 millió euróért, rajtuk kívül pedig két 18 éves tehetséget. Elemezzük, hogy ezek a futballisták miként illeszkedhetnek be a Postecoglu megálmodta játékstílusba.

Változott a trend! Mi alapján választanak manapság edzőt a topklubok?

A topfutballban egészen új trend kezd kirajzolódni. A legtehetősebb klubok, ha edzőváltásra kényszerülnek, akkor az esetek közel felében olyan trénereket neveznek ki, akiknek nincsen topligás tapasztalatuk. Egyre inkább jellemző, hogy olyan szakembert bíznak meg, aki csak másodosztályú vagy esetleg utánpótlás-csapatnál dolgozott korábban, vagy épp nem volt még soha vezetőedző, hanem csak asszisztensedzőkét dolgozott.

Egy óra kimaradt a Milannak a meccsből, Fonseca pedig tétlenül nézte mindezt

Megkezdődött a Bajnokok Ligája, ahol az őszi idényt ezúttal – 36 résztvevővel – ligarendszerben bonyolítják le, majd az egyenes kieséses szakaszban az eddig 16 helyett már 24 csapat lesz érdekelt. Az első játéknap rangadóján az AC Milan a Liverpoolt fogadta. Bár az olaszok remekül kezdtek, kontráikkal zavart okoztak, de Arne Slot együttese váltott, és az első félidő derekától kezdve óriási fölényben futballozott. A holland szakember a játék minden aspektusában lemeccselte Paulo Fonsecát, aki tanácstalan volt.

A Bournemouth taktikája ült, ám Nkunku klasszisa eldöntötte a meccset

Bár a hazai környezetben szereplő Bournemouth akarata érvényesült a mérkőzés jelentős részében, ráadásul az első félidő vége felé tizenegyest is kaptak, mégis a Chelsea ünnepelhetett győzelmet, miután a mindössze bő tízpercnyi játéklehetőséget kapó Christopher Nkunku négy védő között a hazaiak kapujába talált. A mérkőzés az eltérő stílusok csatáját hozta, ahogyan arra lehetett is számítani, a következőkben ezt fejtjük ki részletesen. A mérkőzésen Premier League-rekordot jelentő sárga lapot osztott ki a játékvezető, pedig egyáltalán nem volt durva a találkozó.

A luxusmárkákban utazó üzletember a futballban nem a fényűzésben, hanem a hosszú távú építkezésben hisz

Valódi mintaklubnak számít Franciaországban a Rennes. Az előző öt idényből háromszor is a legjobb négy között végeztek a francia élvonalban, miközben a legutóbbi két átigazolási időszakot több, mint 120 millió eurós nyereséggel zárták. 2024 nyarán ők tettek szert a legnagyobb bevételre a játékjogok értékesítéséből a Ligue 1 mezőnyében. Alább a Rennes előző öt szezonjának átigazolási politikáját vizsgáljuk.

Eljött Sahin ideje Dortmundban, a klubvezetés pedig elhozta a számára nélkülözhetetlen játékosokat

Nagy változások történtek a nyáron a Bajnokok Ligája-döntős Borussia Dortmund háza táján. Az eddigi másodedző, Nuri Sahin vette át a vezetőedzői posztot, a klub vezetése pedig ezzel összhangban igyekezett olyan játékosokat szerződtetni, akik beleillenek a klub egykori játékosának elképzeléseibe. A Dortmund stílusa biztosan változni fog, és az előző idényben elért ötödik helyhez képest a bajnokságban kötelező lenne az előrelépés.